Egy friss kutatás szerint több európai ország ásványvizeiben kimutatták a TFA (trifluor-ecetsav) jelenlétét, amely a “örök vegyi anyagok” közé tartozik. Ezek a vegyületek rendkívül ellenállóak a környezeti lebomlással szemben, és felhalmozódhatnak az élő szervezetekben, beleértve az emberi testet is.
A TFA-t tartalmazó peszticidek széles körű alkalmazása miatt ezek a vegyi anyagok beszivároghatnak a talajba és a vízkészletekbe, végül pedig az ásványvizekbe is. A Pesticide Action Network Europe által végzett vizsgálatok során 19 ásványvíz-minta közül 10-ben találtak TFA-t, néhány esetben a szintje 32-szeresen meghaladta az Európai Unióban a szabályozási intézkedéseket kiváltó küszöbértéket.
A TFA és más PFAS vegyületek jelenléte az ivóvízben komoly egészségügyi kockázatot jelenthet. Ezek a vegyi anyagok összefüggésbe hozhatók különböző egészségügyi problémákkal, beleértve a reproduktív rendellenességeket, hormonális zavarokat és bizonyos daganatos megbetegedéseket. Mivel ezek a vegyületek nem bomlanak le könnyen, hosszú ideig megmaradhatnak a környezetben és az emberi szervezetben is.
Az ilyen szennyeződések elkerülése érdekében érdemes megfontolni egy megfelelő víztisztító rendszer beszerelését otthonunkban. A korszerű víztisztítók képesek kiszűrni a káros vegyi anyagokat, beleértve a PFAS vegyületeket is, így biztosítva, hogy a csapvíz tiszta és biztonságos legyen fogyasztásra.
Ezen túlmenően, a palackozott víz helyett a tisztított csapvíz fogyasztása hozzájárul a műanyag hulladék csökkentéséhez, ami jelentős lépés a környezetvédelemben. A műanyag palackok gyártása és hulladékkezelése jelentős környezeti terhelést jelent, ezért a csapvíz használata fenntarthatóbb és gazdaságosabb megoldás.
Forrás: https://www.theguardian.com/environment/2024/dec/12/forever-chemical-europe-mineral-water
Kapcsolódó tartalmak
Érdekes volt? Vegye fel a kapcsolatot azzal a személlyel, akitől ezt a linket kapta!